Odpady substratem do produkcji biogazu
Jeszcze nie tak dawno do produkcji biogazu wykorzystywano przede wszystkim surowce pochodzące z upraw celowych, np. kiszonkę z kukurydzy czy substraty związane z produkcją rolniczą (obornik, słoma). Z każdym rokiem coraz więcej uwagi poświęca się jednak odpadom organicznym pochodzącym z różnych innych sektorów. Przyjrzyjmy się roli jednych i drugich w produkcji biogazu i biometanu.
Produkcja energii z odnawialnych źródeł jest kluczowym elementem w kontekście transformacji energetycznej. Proces rozkładu beztlenowego umożliwia wytwarzanie biogazu, a w dalszym procesie biometanu. Biogaz, stanowiący mieszankę metanu i dwutlenku węgla, powstaje w procesie fermentacji metanowej. Jest to proces beztlenowy, w trakcie którego mikroorganizmy rozkładają materię organiczną pochodzącą z różnorodnych substratów stanowiących wsad do komór fermentacyjnych.
Substraty w produkcji biogazu
Dążąc do zrównoważonego rozwoju, wzrasta zapotrzebowanie na biopaliwa, w tym na biogaz. Kluczowe staje się zapewnienie coraz większej ilości substratów do jego produkcji. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię gruntów rolnych zaleca się, aby biogaz wytwarzano głównie z odpadów, a nie z upraw dedykowanych. Tematy dotyczące konfliktu wykorzystania upraw na cele żywnościowe i energetyczne ...