Kaucja: czas start!
1 października wystartował polski system kaucyjny. Przynajmniej w teorii, bo na sklepowych półkach jeszcze przez jakiś czas będą dominowały opakowania bez symbolu kaucji. Tym samym tworzymy równoległy do istniejącego system gospodarki odpadami, co będzie kosztowne i skomplikowane. Pytanie jednak, czy bez tego udałoby się spełnić wymagania Brukseli.
Zacznijmy od podstaw. Do 2029 r. wszystkie kraje unijne powinny osiągnąć 90% poziomu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych z butelek na napoje z tworzyw sztucznych. Dotychczas w Polsce poziom zbiórki butelek był o wiele niższy i oscylował w okolicy połowy takich opakowań wprowadzanych na rynek. O wiele lepiej radziliśmy się z aluminiowymi puszkami, których regularnie zbieraliśmy ok. 80%. UE ma też wysokie oczekiwania w stosunku do wprowadzających butelki PET na rynek – od początku bieżącego roku powinny one powstawać w 25% z recyklatów.