Kokornak należy do rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae). Wśród ponad 300 znanych gatunków dominują byliny, ale tych o pędach zdrewniałych jest mało. Należy do nich m.in. kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla Lam.), przydatny do uprawy w naszym kraju. Pochodzi ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych ? od stanu Massachusetts do Kansas i wschodniej części Teksasu. Uprawiany jest od 1783 r. To silnie rosnące pnącze, wspinające się na podporach do wysokości 10-15 m.

Opis

Cienkie pędy owijają się prawoskrętnie wokół podpory. Młode są ciemnozielone, w węzłach pogrubione, gładkie i nagie. Starsze zmieniają barwę na oliwkową, brązową lub szarą, mają korkowate listewki podłużnie spękane. Rośliny rozwidlają się nad powierzchnią gleby na 3-7 pędów głównych. Wielkie, szerokojajowate lub sercowate liście o średnicy 10-30 cm na wierzchołku są delikatnie zaostrzone, a u podstawy nerkowato wycięte. Na wierzchu ciemnozielone, nagie i połyskujące, pod spodem białawe lub szarozielone, młode gęsto owłosione, starsze nagie, z uwypuklonymi jasnozielonymi nerwami, całobrzegie.

Zwieszają się obrócone wierzchołkami do dołu, ułożone dachówkowato i zakrywają przestrzeń bez prześwitów. W miejscach oświetlonych i u roślin młodych rozmieszczone są na całej długości pędów. Pozostają zielone do późnej jesieni i zaczynają opadać po wystąpieniu silniejszych, powtarzających się przymrozków. Tylko niektóre przed opadnięciem...