Stosowanie odpowiednio dobranych nawierzchni, zwłaszcza w historycznych ogrodach i parkach, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla utrzymania ich unikalnych wartości, ale bezpośrednio przekłada się na dostępność tych terenów zieleni oraz komfort ich użytkowania.

Każda współczesna ingerencja w nawierzchnię historycznego parku lub ogrodu wymaga dostosowania jej do wymogów konserwatorskich, ale także do współczesnych funkcji nadawanych wielu z tych założeń. W kompozycji każdego ogrodu czy parku, niezależnie od czasu jego powstania, drogi przyjmowały i do dziś przyjmują określony układ ? regularny, swobodny lub łączący obie te formy w różnorodny sposób. W każdym z okresów historycznych nawierzchnie, zgodnie z ich zaplanowanym przeznaczeniem, umożliwiały w pierwszej kolejności realizację funkcji komunikacyjnych, ale odgrywały też rolę ozdobną.

Nawierzchnie w historii

Nawierzchnie stosowane w kolejnych wiekach wprowadzane do założeń ogrodowych oparte były na dostępnych, ale także uznanych za właściwe dla danego stylu rodzajach materiałów. Wykonywano je także przy użyciu określonych rozwiązań technicznych oraz opracowanych technologii, które również zmieniały się i rozwijały w kolejnych wiekach, stając się jednym ze świadectw przemian szeroko pojmowanej sztuki ogrodowej. Od czasów najdawniejszych - w pierwszej kolejności i na znacznych powierzchniach - wykorzystywano te materiały, które były charakterystyczne dla dan...