Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych koncesja na roboty budowlane to zamówienie publiczne na roboty budowlane, z tym, że wynagrodzeniem za ich wykonanie jest prawo do eksploatacji obiektu budowlanego albo takie prawo wraz z zapłatą.

Podkreślić trzeba, że używane w ww. ustawie pojęcie „koncesja” ma swoje szczególne znaczenie i nie pozostaje w żadnym związku z identycznym pojęciem występującym np. w Ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807). W tej ostatniej ustawie koncesja ma charakter pozwolenia administracyjnego na prowadzenie działalności gospodarczej.
Przepisy o koncesji na roboty budowlane wprowadzone zostały do polskiego systemu zamówień publicznych w związku z implementacją dyrektywy 93/37/EWG, w świetle której z zamówieniami publicznymi mamy do czynienia również wtedy, gdy zamówienie na roboty budowlane w całości lub części finansowane jest ze środków wykonawcy (czyli prywatnych), a zapłatą (lub jej częścią) jest prawo do eksploatacji i pobierania opłat od użytkowników (koncesja na roboty budowlane).
Wdrożenie przepisów dotyczących udzielania i wykonywania takiej koncesji jest szczególnie istotne z uwagi na realizację inwestycji publicznych we współpracy z podmiotami prywatnymi (np. budowa autostrady lub oczyszczalni ścieków).

Przedmiot koncesji
Przedmiotem zamówienia polegającego na udzieleniu koncesji mogą być wyłącznie ro...