„Made in China”, hasło dalekie od skojarzeń z wysoką jakością, nabiera innego znaczenia, jeśli mówimy o współczesnej architekturze krajobrazu. Wszystko to za sprawą jednej osoby. Kongjiam Yu, który dzięki swojej pasji wprowadza w życie innowacyjne projekty, bez wątpienia odegrał ogromną rolę w rozwoju chińskiej sztuki kształtowania przestrzeni.
Kongjian Yu urodził się i dorastał w ubogiej rodzinie w prowincji Zhejiang w Chinach. Dzieciństwo spędził pomagając rodzicom uprawiać pola ryżowe. Wykształciło to w nim ogromny szacunek do natury. Oczywistym wyborem było studiowanie architektury krajobrazu na Uniwersytecie w Pekinie, który Yu ukończył w 1987 r. Po uzyskaniu tytułu magistra przez kilka lat uczył i prowadził badania naukowe na temat oceny estetyki krajobrazu. W 1992 r. otrzymał stypendium i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by doktoryzować się na Uniwersytecie Harwardzkim pod okiem najlepszych na świecie profesorów (w tym Iana McHarga). Będąc już doktorem, przez dwa lata pracował w SWA Group. Ogromne przemiany zachodzące w tym czasie w Chinach (kanalizowanie rzek, zanik tradycji na rzecz niekontrolowanego rozwoju miast) skłoniły go do powrotu. Postanowił wówczas włączyć się do walki o to, co sam nazywa „właściwą drogą”. Przekonał urzędników, że architektura krajobrazu jest niezwykle ważną dziedziną, przyczyniającą się do rozwoju kraju i z tego względu powinna być wspierana. Yu związał się z Uniwersytetem w Pekinie, tworząc na nim kierunek architektury krajobrazu. Z początku zainteresowanie nową ofertą uczelni było znikome – Yu kształcił tylko trzech studentów. Po dziesięciu latach ich liczba wzrosła do ok. 70. Od kilku lat architekt wykłada również na Uniwersytecie w Harwardzie.
 
Ziemia, człowiek i krajobraz
Mimo osiągnięć w nauczaniu uniwersyteckim, w swojej opinii Yu jest bardziej praktykiem niż teoretykiem. Dzięki chęci realizacji własnych pomysłów i projektów od 1998 r. prowadzi firmę Turenscape. Nazwa przedsiębiorstwa jest znacząca: „tu” to po chińsku ziemia, „ren” – człowiek, a „scape” – krajobraz. Pracownia należy do jednej z pierwszych i największych prywatnych firm projektowych w Chinach. Obecnie zatrudnia ok. 600 osób. Jej głównym celem jest kreowanie harmonijnych krajobrazów, łączących naturę z człowiekiem i jego duszą. Efekty są imponujące. Firma co roku zdobywa wyróżnienia na całym świecie, w tym honorowe nagrody ASLA (American Society of Landscape Architects). Sam Yu zapraszany jest na najbardziej prestiżowe konferencje. W 2011 r. wygłosił wykład otwierający Światowy Kongres IFLA w Zurychu.
 
Powrót do natury
Swoją filozofię projektowania Yu określa jako „Rewolucja Wielka Stopa” (Big Foot Revolution). Metafora ma swoje źródło w chińskiej tradycji. W tamtejszej kulturze niewielkie stopy u kobiet były zawsze uznawane za kanon piękna. Idąc tym tropem, profesor nadał współczesnym chińskim miastom określenie „małe stopy i wielkie ciała”. Nurtuje go bowiem wszechobecna moda na „piękną bezużyteczność”. Sprzeciwia się ośrodkom miejskim, które przypominają morza betonu i szkła, gdzie budynki są popisem oryginalności znanych projektantów, pozostając przy tym zabudow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?