Od czasu odsunięcia od władzy dyktatora Saddama Hussajna w wyniku interwencji zbrojnej Sił Sprzymierzonych Irak powoli stara się odzyskać wewnętrzny spokój i równowagę. Jest to zadanie czasochłonne i trudne zarówno ze względu na wyniszczenie gospodarcze kraju, jak i wyraźne, wewnętrzne podziały polityczne oraz religijne.
Na tle wciąż trwającego procesu stabilizacji szczególnie wyróżnia się Autonomiczny Region Kurdystanu, leżący na północnym wschodzie kraju. Odrębna administracja obejmuje swoim zasięgiem trzy prowincje w całości: Irbil, Al Sulajmanija i Dahuk oraz trzy w części: Kirkuk, Dijala i Niniwa.
 
Ubarwić szarą rzeczywistość
W porównaniu do Irbilu (w Europie obowiązuje nazwa Erbil), stolicy autonomii, Kirkuk jest prowincją bardzo niedoinwestowaną. To prawie milionowe miasto (według różnych źródeł liczba mieszkańców waha się od 800 tys. do 1,5 mln), przez lata zaniedbywane, do niedawna jeszcze nie dysponowało żadnymi atrakcyjnymi przestrzeniami. Poza ośrodkami kultu religijnego, włącznie z wybudowaną ostatnio świątynią chrześcijańską, nie było miejsc, w których można by spędzać wolny czas. Życie miejskie praktycznie nie istniało. Aby przywrócić przestrzeniom publicznym ich należyte funkcje, już dziś należy zacząć od odbudowywania społecznego zaufania. W Kirkuku nie ma poczty (ponieważ nieruchomości nie mają ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?