Po smętnej zimie przychodzi wiosna. Wśród roślin budzi się nowe życie, a jednym z jego najbardziej zauważalnych objawów są żółte kwiaty forsycji. Roślina uważana przez wielu za pospolitą, jest okazem niedocenianym i wciąż niewykorzystywanym na odpowiednią skalę.
Dla naszych miast najważniejsza jest forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia), osiągająca wysokość 2-3 m. Jej pędy na początku są wyprostowane, później zwieszają się na wierzchołkach. Młode gałązki są oliwkowożółte, czterokanciaste. Roślina rozwija liście pojedyncze, od jajowato wydłużonych do jajowato-lancetowatych. Przybierają długość 6-8 cm i szerokość 2-3,5 cm. Na wierzchu są ciemnozielone i lekko połyskujące, a od połowy swej długości – ząbkowane. Rzadko bywają trójklapowe lub trójlistkowe.
Przed listnieniem o nieprzeciętnej dekoracyjności krzewów decydują kwiaty. W bardzo dużej ilości występują zwykle w kwietniu, a podczas wczesnej i ciepłej wiosny – już w końcu marca. Bardzo gęsto pokrywają pędy ubiegłoroczne i starsze. Podstawową ich barwą jest żółta o rozmaitych odcieniach. Kwiaty cechuje heterostylia (różnosłupkowość), która przystosowuje roślinę do zapylania krzyżowego (słupki kwiatów jednego krzewu są dłuższe lub krótsze od pręcików).
 
Nie tylko forsycja pośrednia
W uprawie znajdują się krz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?