Tallin to niewielki ośrodek miejski, stolica Estonii. Chociaż przez długi czas przynależał administracyjnie do Związku Radzieckiego, geograficznie i mentalnie utożsamia się z kulturą europejską. Zwłaszcza cywilizacja skandynawska odciska na nim swe piętno, także w kwestii kształtowania architektury krajobrazu.
 
W powojennym krajobrazie miasta swój ślad pozostawiły dwa ważne przełomy historyczne. Pierwszy nastąpił po śmierci Józefa Stalina i zaowocował nową falą modernizmu lat 60. XX w. Drugi to rozpad Związku Radzieckiego i powstanie niepodległego państwa w 1991 r. Skupiono się wówczas na sukcesywnej modernizacji dzielnic i budowie nowoczesnych obiektów. Według Tiiny Tammet, estetyka nowoczesności stała się rodzajem ucieczki w stronę Europy i świata, uosabiając swą formą idee demokracji oraz wolności1.
 
Na fali modernizmu
Przykładem, reprezentującym nowoczesny styl lat 60-tych jest pomnik Maariame Memorial Complex wybrany w ramach konkursu z 1965 r. Monument przyjął formę rozległej kompozycji krajobrazowej, stanowiącej oprawę widoku na zatokę Tallińską. Autorzy zwycięskiej pracy, którymi są Allan Murdmaa, Matti Varik, Jűri Palm, Ants Mőlder, Riho Kuld i Vello Hűtsi za swój największy sukces uważają zachowanie czystej formy bez zbędnych ozdób i systemowych detali takich jak sierpy, młoty czy też medale

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?