Do Euro 2012 coraz bliżej. Warszawa, Poznań, Gdańsk i Wrocław już wkrótce będą gościć tysiące kibiców z całego świata. Wspólne oglądanie meczów w wydzielanych specjalnie strefach kibica nakłada na organizatorów wiele zobowiązań. Wśród nich zapewnienie uczestnikom swobodnego dostępu do toalet.
Po jakie rozwiązania sięgną władze miast? Czy tereny zieleni nie zamienią się w jedną, wielką ubikację? Odpowiedzi interesują nie tylko mieszkańców poszczególnych miast, ale także przyjezdnych kibiców, którzy niekoniecznie chcą biegać „za potrzebą” po całej okolicy, szukając najbliższej toalety. Z myślą o mieszkańcach i turystach operatorzy stref kibica zobligowani są do umieszczenia wystarczającej ilości ustępów. Może nie wszystkich ucieszy fakt, że udostępnione zostaną toalety typu toi-toi. Niestety, publicznych szaletów jest wciąż zbyt mało, a ich wygląd niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia.
 
Na straży czystości
W 2008 r. ruszyła kampania „Toaleta2012.pl”, której celem była poprawa dostępności i standardu toalet publicznych. Z opublikowanego raportu1 wynika, że stan polskich wychodków ulega zmianie. Zapewne przyczyniły się do tego akcje „Patroli czystości”, które w trzech edycjach sprawdziły w sześciu miastach 601 szaletów. W ogólnej ocenie, najlepiej wypadły toalety w Krakowie i Poznaniu, trochę gorzej te w Warszawie i Wrocławiu, natomiast najsłabiej te w Chorzowie i Gdańsku. Biorąc pod uwagę podział na kategorie, najkorzystniej prezentowały się toalety na lotniskach, w galeriach handlowych i na stacjach benzynowych. Niestety, rozlokowane w miastach szalety publiczne zajęły przedostatnie miejsce w hierarchii (najgorzej wypadły toalety na dworcach). Na tle toalet o niezbyt wysokim standardzie wyróżniają się dwa pozytywne przykłady WC usytuowanych w bliskim sąsiedztwie terenów zieleni. Pierwszy szalet znajduje się przy skwerze Hoovera w filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny w Warszawie, drugi natomiast przy ul. Świdnickiej, naprzeciwko Promenady Staromiejskiej we Wrocławiu.
W 2009 r. akcja „Toaleta2012.pl” została dostrzeżona na arenie międzynarodowej. Nagrodzono ją statuetką Sabre Awards – prestiżowym wyróżnieniem dla najlepszych kampanii public relations. W związku z tym większe oczekiwania stawiane są organizatorom, którzy w czterech polskich miastach utworzą oficjalne strefy kibica.
 
Koncepcja stolicy
W Warszawie na czas mistrzostw zostanie ustawionych 650 przenośnych toalet. Będą rozlokowane na terenie całego miasta, z uwzględnieniem miejsc najczęściej odwiedzanych przez kibiców. Szacuje się, że będą to tereny wokół Stadionu Narodowego, trasy przemarszu od stadionu do strefy kibica, okolice organizowanych na czas Euro 2012 parkingów, a także przestrzenie wokół pętli autobusowych oraz połączeń kolejowych. Dodatkowe sanitariaty staną także w parkach sąsiadujących ze Stadionem Narodowym (Skaryszewskim i Praskim) oraz strefą kibica, która została zaplanowana na placu Defilad. Kabiny będą ustawiane na powierzchniach utwardzonych, chodnikach i alejkach.
Warszawska strefa kibica, największa spośród wszystkich stref w polskich miastach, osiągnie imponujący rozmiar 120 tys. m2. Podczas turnieju będzie mogło się tu bawić nawet 100 tys. kibiców. Władze miasta nie mogą wykluczyć dewastacji okolicznej zieleni. Jak zaznaczają – przy tego typu imprezach masowych, niestety, trzeba się z tym liczyć.
Gdański spokój
Ze względu na dogodne położenie komunikacyjne (bliskość centrum, dworców, przystanków tramwajowych oraz trzypasmowej drogi), gdańska strefa kibica zostanie ulokowana na placu Zebrań Ludowych. O okoliczne tereny zieleni mieszkańcy nie muszą się martwić – obszar, na którym odbędzie się kilkunastodniowa impreza, jest utwardzony i ogrodzony. Na ponad 44 tys. m2 jednorazowo gościć będzie można 30 tys. osób.
Uwzględniając wytyczne Państwowej Inspekcji Sanitarnej, organizatorzy wyposażą strefę w ponad 300 toalet przenośnych. Kilkadziesiąt toi-toi stanie również przy centrum medialnym drużyny Niemiec oraz przy miejskim centrum medialnym na Targu Węglowym. W dniach rozgrywania meczów w Gdańsku wzdłuż ul. Marynarki Polskiej oraz Węzła Kliniczna do ul. Uczniowskiej zlokalizowane będą zarówno punkty gastronomiczne, jak i sprzedaży pamiątek. Wszystkie zostaną wyposażone w toalety typu toi-toi. Miasto nie przewiduje budowy nowych, publicznych szaletów, natomiast trzy sanitariaty usytuowane na terenie Głównego Miasta do czasu imprezy zostaną kapitalnie wyremontowane.
 
W grodzie koziołków
Poznańska strefa kibica pojawi się w centrum miasta. Na łącznym obszarze 17 tys. m2 pomieści maksymalnie 30 tys. fanów piłki nożnej. Powstanie w obrębie placu Wolności i Alei Marcinkowskiego, od ul. 27 grudnia do ul. 23 lutego. Do ważnych zadań poznańskiego operatora strefy kibica będą należały działania proekologiczne. Tereny zieleni, które występują w ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?