„Przestrzeń społeczna metropolii”
Zakład Socjologii Zbiorowości Terytorialnych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego już po raz czwarty organizuje interdyscyplinarną konferencję z cyklu „Przestrzeń społeczna”. Odbędzie się ona w dniach 8-9 maja br. na terenie uczelni i pobliskiej Biblioteki Uniwersyteckiej. Tegoroczna edycja zostanie poświęcona problematyce przekształceń przestrzeni społecznej wskutek procesów metropolizacji. Omówione będą kwestie m.in. metodologii badań nad metropoliami, relacji między nimi a otaczającym regionem, przenoszenia miejskiego stylu życia poza ośrodek centralny, zarządzania metropolią, marketingu miejsca, funkcji obszaru metropolitalnego oraz kulturowego i społecznego wymiaru procesów metropolitalnych. Udział w konferencji jest odpłatny.
 
Zielony design
Międzynarodowe Targi Szczecińskie na kilka dni zamienią się w zieloną oazę. W dniach 20-22 kwietnia br. odbędą się tam Targi Roślin i Architektury Krajobrazu „Ogród – Zielony design”. Na czas imprezy zaplanowano wystawy, konsultacje ze specjalistami, warsztaty dla dzieci, kiermasz ogrodniczy oraz ogród pokazowy. Pierwszego dnia targów obędzie się również konferencja branżowa pt. „Woda i zieleń w mieście”, dotycząca wypoczynku w miejskich przestrzeniach zieleni, wody jako elementu architektonicznego oraz zieleni jako elementu resocjalizacji społeczeństwa. Targi kierowane są do architektów, urbanistów, architektów krajobrazu oraz firm wykonawczych. Oferta wystawy z pewnością zainteresuje także klientów indywidualnych.
 
Pomysł na krakowskie wc
Kraków i Sanitec Koło ogłosili konkurs na „Projekt Łazienki 2012”. Tematem XIV już edycji jest projekt koncepcyjny toalety publicznej w Krakowie przy rondzie Mogilskim. Ten ogromny węzeł przesiadkowy, z którego korzysta coraz więcej pasażerów komunikacji miejskiej, jak i użytkowników ścieżek rowerowych, wymaga poprawy warunków sanitarnych. Organizatorzy oczekują na projekt, który wpisze się w architekturę miejsca. Termin nadsyłania prac upływa 15 maja br. Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu, ma szansę na realizację. Konkursowi nadano charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest on do architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych. Dla laureatów przewidziano nagrody o łącznej wartości 40 tys. zł.