Nowy blask Groot Vijversburg
Romantyczny park miejski z XIX w. położony w północnej części Holandii doczeka się rewitalizacji i rozbudowy. Prace zostały podzielone na dwa etapy. Ich sfinalizowanie zaplanowano na koniec 2013 r. Na ostateczny wygląd Groot Vijversburg mają wpływ najznakomitsi artyści i architekci krajobrazu, wyłonieni w konkursach organizowanych przez zarząd ogrodu. Konsorcjum japońskiej firmy Junya Ishigami + Associates oraz holenderskiego studia MAKS odpowiada za remont istniejącej willi oraz projekt szklarni i centrum dla zwiedzających. Nowy budynek ma wtopić się w otoczenie, nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji. Trzy cienkie, przezroczyste ściany będą otaczać zabytkową willę, renesansowy ogród oraz staw. Równolegle będą trwały prace nad „Gwiezdnym labiryntem” koordynowanym przez LOLA landscape architects, Deltavormgroep oraz Pieta Oudolfa. Ściany labiryntu zostaną wykonane z wysokich żywopłotów. Koniec każdego ramienia gwiazdy będzie pełnił inną funkcję. Zaplanowano tam m.in. taras widokowy i molo. Szereg zrealizowanych działań pozwoli powiększyć powierzchnię parku o 15 ha. Zarządcy Groot Vijversburg mają nadzieję, że zrewitalizowany zieleniec przyciągnie do siebie rzesze zwiedzających. Projekt jest współfinansowany z SNN (środków europejskich).
 
Architektoniczny nobel
Laureatem tegorocznej nagrody Pritzkera został Wang Shu. 49-letni architekt z Chin znany jest przede wszystkim z projektów wykorzystujących surowce naturalne oraz materiały pozostające po rozbiórkach innych budowli. Otwierając w 1997 r. pracownię Amateur Architecture Studio, za jeden z głównych celów postawił sobie propagowanie projektowania naturalnego, spontanicznego i opartego na lokalnych tradycjach budowlanych. Jego prace stanowią kontrast dla gigantycznych inwestycji, które stają się dominantą przestrzeni, w których powstają. Pragnie, by jego projekty jak najmniej ingerowały w krajobraz. Tworzy więc niezbyt duże budynki, które wpisują się w otaczającą je naturę. Wśród jego dzieł można znaleźć zarówno zabudowania użyteczności publicznej, jak i prywatnej, w tym m.in. Bibliotekę w Suzhou, Wertykalny Ogród w Hangzhou, Ceramiczny Dom w Sinhua, Muzeum Historii w Ningbo czy Pięć Rozproszonych Domów w Ningbo.Czek na 100 tys. dolarów oraz medal z wygrawerowanymi trzema zasadami architektury wg Witruwiusza: trwałość, użyteczność i piękno, Wang Shu odbierze w Pekinie 25 maja br.
 
Muzeum z zielonym dachem
Po trzech latach renowacji Muzeum Städel we Frankfurcie zostało otwarte dla zwiedzających. Remont wykonany przez lokalną firmę Schneider Schumacher przywrócił obiektowi historyczny ład przestrzenny. Budynek także unowocześniono – dzięki modernizacji zużywa teraz mniej energii elektrycznej. Muzeum zyskało również nową salę wystawienniczą. Jej powierzchnia to 3 tys. m2. Największe zainteresowanie wzbudza jednak nie sama galeria, lecz jej wybrzuszony zielony dach. Ta swoista przestrzeń została wyposażona w 195 świetlików, które zapewniają podziemnej sali dostęp do naturalnego światła. Dzięki stabilnej konstrukcji goście muzeum mogą się spokojnie przechadzać po ogrodzie.
 
Zapętlony Singapur
Mieszkańcy północno-wschodniej części Singapuru mogą bezproblemowo podróżować po okolicy. Uruchomiono bowiem kolejną pętlę North Eastern Riverine Loop. Jej użytkownicy jeszcze swobodniej mogą obcować z tamtejszą fauną i florą. Węzeł liczący 26 km służy do połączenia czterech parków – Punggol Park, Punggol Waterway Park, Punggol Point Park i Sengkang Riverside Park. Obecnie trasa spacerowa ma długość prawie 200 km. W ciągu najbliższych pięciu lat rozrośnie się do 300 km. Celem Nparks – grupy odpowiedzialnej za realizację projektu – jest rozbudowa i modernizacja istniejących parków, by stały się bardziej dostępne dla ludności. W przedsięwzięciu uczestniczy lokalna społeczność, która współpracując z projektantami – zgłasza im swoje pomysły i uwagi.
 
Park dla ludu
Społeczna koncepcja zagospodarowania lubelskiego parku Ludowego została ukończona. Konsultacje nad jej kształtem trwały od listopada ub.r. do lutego br. Celem procesu było określenie społecznych potrzeb, oczekiwań i aspiracji, związanych z przyszłością parku. Na podstawie informacji zebranych podczas spotkań ze społecznością, studenci architektury krajobrazu KUL-u i UP w Lublinie przygotowali sześć wizjonerskich projektów. Podczas dyskusji na ich temat odnotowano kilka ciekawych wniosków, które posłużyły do przygotowania ostatecznej koncepcji zagospodarowania ogrodu. Społeczności zależy na zachowaniu parku Ludowego jako niezabudowanego terenu zieleni o funkcji ekologicznej i rekreacyjnej, z możliwością lokalizacji programu parkowego. Uczestnicy konsultacji chcieliby również, aby po południowej stronie koryta Bystrzycy powstał bulwar pieszo-rowerowy, wyposażony w przystanie kajakowe i kładki nad rzeką. Ważne także jest to, by wejścia do parku zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych i zachęcały do korzystania z zieleńca. Nie bez znaczenia jest również pojawienie się niskich pawilonów obsługujących park (sanitariaty, informacja, gastronomia, drobne usługi) oraz połączenie ogrodu z innymi przestrzeniami pieszo-rowerowymi miasta. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu. Od władz miasta oczekuje się rozpisania przetargu lub konkursu, który uwzględniłby wnioski zawarte w opracowaniu końcowym społecznych konsultacji.
 
Warszawa ma nowy zabytek
Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków cmentarz Powstańców Warszawy został wpisany do rejestru. Nekropolię założono na Woli w 1945 r. Zwożono na nią szczątki warszawiaków z całego miasta. Szacuje się, że w 1946 r. złożono tutaj 12 ton prochów ludzkich. Na wolińskim cmentarzu spoczywa ok. 104 tys. ofiar II wojny światowej, przede wszystkim powstańców warszawskich z 1944 r., obrońców Warszawy z 1939 r. oraz rozstrzelanej na stadionie „Skry” ludności żydowskiej. Personalia większości pochowanych osób nie są znane. W 1976 r. na skraju cmentarza postawiono monumentalny pomnik upamiętniający ofiary wojny. Największa nekropolia powstania warszawskiego niedługo zostanie zrewitalizowana. Zieleń wokół cmentarza będzie uporządkowana, powstanie reprezentacyjna brama i Ściana Pamięci z nazwiskami poległych. Nad wszystkim nadzór ma sprawować konserwator zabytków.