Woda stanowiąc jeden z podstawowych elementów życia na Ziemi w powszechnym mniemaniu wydaje się zasobem niewyczerpalnym. Do 70% powierzchni naszej planety to przecież H2O. Jednakże w wielu rejonach świata woda pitna stała się zasobem deficytowym.

Zasolone morza i oceany, ogromne ilości wody nagromadzone w czapach lodowców czy w pokrywie lodowej biegunów są pewnego rodzaju rezerwą, obecnie zbyt kosztowną do codziennej eksploatacji. Zasoby wody pitnej w postaci naturalnych zbiorników często uległy zanieczyszczeniu na skutek rozwoju przemysłu lub nadmiernej chemizacji rolnictwa. W wielu krajach jakość dostępnej wody pitnej uległa pogorszeniu. Dostosowanie jej do wymaganych standardów higieniczno-sanitarnych wymaga coraz większych nakładów, angażuje coraz większe ilości energii – zarówno przy jej pozyskiwaniu, uzdatnianiu, jak i przy utylizacji ścieków. Koszty dostarczenia wody pitnej do naszych domów zaczynają być odczuwane w rodzinnych budżetach.

Recykling wody
W krajach rozwiniętych coraz częściej wprowadza się rozwiązania techniczne i organizacyjne, mające zmniejszyć zużycie wody, promujące oszczędny sposób konsumpcji i wprowadzające zasady odzysku oraz recyklingu wody.
Recykling wody w hierarchii stosowanych środków powinien być poprzedzony redukcją zapotrzebowania na wodę (minimalizacja konsumpcji, eliminacja technologii mokrych na suche), wzrostem efektywności wykorzystania wody (kaskadowy system użytkowania), zr...