Roczne zużycie tworzyw sztucznych w przemyśle motoryzacyjnym Europy sięga prawie 4 mln ton. Co roku na Starym Kontynencie ok. 6,3 mln aut jest wycofywanych z eksploatacji. W przybliżeniu jest ok. 1,2 mln ton tworzyw sztucznych, które można odzyskać.

W 2014 roku na świecie wyprodukowano 311 milionów ton tworzyw sztucznych. Z tego na Europę (28 państw UE plus Norwegia i Szwajcaria) przypada 59 milionów ton. Produkcja obejmuje: tworzywa termoplastyczne, poliuretany, tworzywa termoutwardzalne, elastomery, kleje, powłoki i materiały uszczelniające. Nie obejmuje następujących włókien: PET, PP i poliakrylowych.

W Europie (dane za 2013 r.) największym obszarem zastosowań tworzyw sztucznych jest sektor opakowań, który zużywa 39,6% wszystkich tworzyw sztucznych. Na drugim miejscu znajduje się branża budowlana i konstrukcyjna, której udział w ogólnym zużyciu tworzyw sztucznych wynosi 20,3%. Na trzeciej pozycji uplasowała się branża motoryzacyjna z udziałem 8,5%. Zastosowania w przemyśle elektrycznym i elektronicznym odpowiadają za 5,6% zużycia tworzyw sztucznych, zaś następny w kolejności jest sektor rolniczy, do którego trafia 4,3%. W pozostałych obszarach, obejmujących m.in. urządzenia i artykuły gospodarstwa domowego, meble czy wyroby, medyczne łącznie zużywa się 21,7% tworzyw sztucznych.

Tworzywa sztuczne w pojazdach

Współczesny samochód w dużej części składa się z tworzyw sztucznych. W zależności od kon...