Efekt ekonomiczny i ekologiczny zastosowania biomasy

Podstawą większości systemów ciepłowniczych w Polsce są ciepłownie lub elektrociepłownie działające w oparciu o kotły węglowe rusztowe lub pyłowe – jako źródło ciepła oraz dwuprzewodową, promieniową, wodną sieć ciepłowniczą, składającą się z rurociągów przesyłowych oraz węzłów cieplnych.


Systemy te projektowane były przy założeniu jakościowej regulacji poboru ciepła, w której przepływ w poszczególnych odcinkach rurociągu jest stały, a parametrem zmiennym, w zależności od warunków pogodowych, temperatury wody zasilającej oraz powrotnej. Zróżnicowanie poboru ciepła przez poszczególne węzły odbywa się poprzez system kryz dobieranych w zależności od dyspozycyjnej różnicy ciśnień. W przypadku zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury wody w sieci wszyscy odbiorcy byli w jednakowym stopniu „przegrzani” lub „niedogrzani”.
W związku z wysokim kosztem opalania sieci grzewczej coraz częściej poszukuje się alternatywnych źródeł energetycznych. Coraz częściej sięga się po rozwiązania technologiczne zamieniając kotły opalane węglem na kotły opalane paliwami ekologicznymi w postaci biomasy stałej.

Ekologiczne paliwa stałe

• Pelety
Pelety są to elementy w kształcie cylindrycznym, o średnicy 8-12 mm i długości 5-40 mm, powstałe ze sprasowania trocin, ścinek, wiórów i innych odpadków powstałych przy obróbce drewna. Pelety nie zawierają w...