Krajowa Izba Gospodarki Odpadami – podsumowanie roku
Koniec roku skłania do refleksji, gdyż był to rok niełatwy nie tylko dla branży gospodarki odpadami, ale też dla całej gospodarki naszego kraju, z uwagi na konflikt zbrojny za naszymi wschodnimi granicami i wiążące się z tym zmiany rynkowe. Dlatego nasza Izba skoncentrowała się na dalszych intensywnych działaniach mających zahamować wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów.
W tym celu, przy wsparciu innych organizacji branżowych i samorządowych, apelowaliśmy do władz krajowych i europejskich o jak najszersze wykorzystanie frakcji palnej odpadów w systemach energetycznych lub cieplnych oraz w przemyśle energochłonnym. W naszej opinii umożliwi to tańsze wytwarzanie energii oraz znacznie zmniejszy koszty zagospodarowania odpadów, pomoże osiągnąć założony cel maksymalnego 10-procentowego poziomu składowania odpadów i jednocześnie ograniczy emisję gazów cieplarnianych z sektora odpadowego.
Potrzebne nakłady
Z uwagi na fakt, że uzupełnienie luki inwestycyjnej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej/chłodniczej z odpadów komunalnych będzie wymagało w najbliższych latach znaczących nakładów inwestycyjnych, prowadziliśmy zintensyfikowane działania na szczeblu krajowym i unijnym w celu uwzględnienia wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej/ch...