Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło postulowane przez sektor ciepłowniczy, reprezentowany przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie oraz Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, zmiany w zakresie wsparcia kogeneracji. W opublikowanym 23 listopada 2022 r. rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło uwzględniono sugestię branży dotyczącą wprowadzenia dodatku na pokrycie kosztów produkcji ciepła z kogeneracji. Aktualnie ciepłownicy wnioskują do prezesa URE o przyspieszenie zatwierdzenia nowych taryf, które pozwolą przetrwać jednostkom kogeneracyjnym w już rozpoczętym sezonie grzewczym, a tym samym zapewnią ciągłość dostaw ciepła systemowego. 

Jednostki kogeneracyjne w Polsce zapewniają 65% ciepła systemowego oraz 16% energii elektrycznej. Ich obecna sytuacja jest dramatyczna. Ustalone taryfy nie są w stanie pokryć kosztów zmiennych wytwarzania ciepła (głównie rosnących cen paliw), co stanowi bezpośrednie zagrożenie wypłacalności przedsiębiorstw, czego konsekwencją mogą być przerwy lub braki w dostawach ciepła do mieszkań.

Jak ustalana jest cena ciepła z kogeneracji?

Ogłoszone 31 marca 2022 r. przez prezesa URE średnie ceny sprzedaży ciepła ciepłowni oraz bazujące na nich ceny referencyjne dla jednostek kogeneracyjnych obowiązują aż do 31 marca 2023 r. Dopiero po ...