Pod koniec stycznia w hotelu NOVOTEL Citi West w Krakowie odbyła się XVII konferencja „Efektywna gospodarka odpadami – ciepło odpadowe, ROP i zagospodarowanie bioodpadów – stabilizacja cen dla mieszkańców”, poświęcona gospodarce odpadami oraz wypracowaniu w niej nowych rozwiązań systemowych.
MP3Posłuchaj tego artykułu
Wykup subskrypcję, aby odsłuchać artykuł w formacie audio.
W spotkaniu, zorganizowanym przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, wzięło udział ponad 100 gości. Otwarcia dokonali Tomasz Uciński – prezes Zarządu KIGO wraz z Henrykiem Kultysem – prezesem Zarządu krakowskiego MPO, którzy przywitali gości honorowych spotkania: prof. Zdzisława Gawlika – posła na Sejm RP i Piotra Szymańskiego – dyrektora Biura Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury Urzędu Miasta Krakowa.
Odzysk energetyczny odpadów i ciepło odpadowe
Pierwszy dzień Konferencji zainaugurowała debata „Pozyskiwanie energii i ciepła z instalacji zagospodarowania odpadów, aspekty prawne i techniczne”, w której wzięli udział prof. Zdzisław Gawlik, prof. Tadeusz Pająk (AGH w Krakowie), prof. Mariusz Ruszel (prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie) oraz Henryk Drzewiecki (prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami w Koninie). Uczestnicy omówili perspektywy zagospodarowania frakcji palnej odpadów w Polsce. Podkreślali, że termiczne przetwarzanie odpadów może przyczynić się do rozwiązania dwóch obecnych problemów gospodarczych – daje możliwość zagospodarowania frakcji energetycznej odpadów i może zastępować konwencjonalne źródła energii, przez co wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Dodatkowo ciepło odzyskiwane w ITPO ma charakter lokalny, stabilny i niezależny od importu paliw, co wzmacnia odporność systemów ciepłowniczych na wahania cen s...
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!
Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?