Działania wspierające budownictwo mieszkaniowe, jakie zaplanował rząd, zaprezentował, odpowiedzialny za ten obszar, a także planowanie przestrzenne i gospodarkę nieruchomościami w MRiT, Tomasz Lewandowski.

W stronę racjonalnej polityki mieszkaniowej

– Obecnie na różnym etapie prac legislacyjnych mamy kilkanaście ustaw, które dotyczą mieszkalnictwa, gospodarki nieruchomościami. Mamy już pierwszą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, która zwiększa wydatki na mieszkalnictwo, oraz drugą, która reguluje funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych – mówił wiceminister. – To najbardziej kompleksowa strategia polityki mieszkaniowej po 1990 roku, bo odnosi się do wszystkich interesariuszy, do wszystkich grup zainteresowanych poprawą dostępności mieszkań. Lewandowski podkreślał, że celem rządu jest wprowadzenie racjonalnej polityki mieszkaniowej; wiele rozwiązań będzie skierowanych przede wszystkim dla osób z tzw. luki czynszowej. Samorządowcy i eksperci ZMP zwracali uwagę na konieczne zmiany dotyczące regulacji zaległości czynszowych (z coraz wyższej pensji minimalnej), niepotrzebne nadregulacje, zaniżanie dochodów przez tzw. szarą strefę czy dodatki mieszkaniowe, które obciążają budżety miast. Marek Wójcik, zastępca dyrektora Biura ZMP, powiedział, że nie ma zgody na ograniczanie autonomii i pozbawienie JST możliwości udzielania bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych. – Vacatio legis – 5 lat to absolutne minimum, na które możemy się zgodzi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?