Formy i zasady prowadzenia gospodarki komunalnej na poziomie samorządu terytorialnego określa Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej. Z punktu widzenia mieszkańców miast i wsi sprawnie prowadzona gospodarka komunalna stanowi zaspokojenie ich najbardziej istotnych potrzeb. Działania z zakresu użyteczności publicznej powinny mieć charakter usług świadczonych nieprzerwanie. Aby spełnić warunki ustawy, konieczne jest stosowanie nowoczesnych i niezawodnych technologii.

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) z budżetami ograniczonymi do finansowania najpilniejszych (choć nie zawsze najbardziej strategicznych) inwestycji zwykle odkładają w czasie inwestycje w nowe technologie dla gospodarki komunalnej. Jak zatem pogodzić konieczność świadczenia usług o wysokim standardzie z ograniczonymi budżetami samorządowymi?
Pierwszą odpowiedzią, jaka zwykle przychodzi do głowy, są fundusze europejskie, które można pozyskać w oparciu o programy operacyjne na lata 2007-2013. Drugie rozwiązanie może podpowiedzieć zmiana art. 2 ww. ustawy, która weszła w życie 1 stycznia br. (DzU z 2009 r. nr 157, poz. 1241). Mówi ona, że gospodarka komunalna może być prowadzona przez JST w szczególności w formach zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego.

...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php