Kret: mały dewastator trawników
Krety uważane są za szkodniki nie tylko przez działkowców i ogrodników, ale też przez osoby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni miejskiej. Zwierzęta te wyrządzają szkody w zasadzie tylko jednym swoim zachowaniem, a mianowicie drążeniem korytarzy wentylacyjnych zakończonych kopcami ziemi. Niestety, nie ma skutecznych metod walki z kretem.
Gdyby zapytać tzw. przypadkowych przechodniów o kreta, to zdania byłyby mocno podzielone. Z jednej strony byliby ogrodnicy, sadownicy i miłośnicy trawników, którzy narzekaliby na kopce kretów oraz ich wpływ na estetykę i walory użytkowe zieleni miejskiej. Z drugiej zaś mielibyśmy tych, którym krety wcale nie przeszkadzają. Chcą w nich widzieć raczej Krecika ? słodkie zwierzątko z ciągle popularnego, choć wiekowego, cyklu filmów animowanych dla dzieci w reżyserii Zdenka Milera.
Choć mamy przedstawiać solidne fakty, podparte wynikami dociekań naukowych, to na początku odwołamy się do? legendy. Ta mówi, iż w poszukiwaniu do swego filmu postaci całkiem nowej, uznany już reżyser, Zdeněk Miler, udał się do lasu. Po paru godzinach bezowocnych poszukiwań, zniechęcony, poszedł w kierunku polany. Idąc, zamyślony, potknął się o kopiec kreta. Początkowo wydawało mu się, że kret jest zwierzątkiem zbyt mało medialnym, by zostać bohaterem bajki, ponadto wizerunki kreta, które zobaczył w atlasie przyrodniczym, nie spodobały mu się. Postanowił więc przestylizować postać według własnego pomy...