Obieg pierwiastków w przyrodzie. Monografia. Tom III
Pod red. Barbary Gworek
Warszawa 2005
ISBN 85-60312-05-2


W kolejnym tomie monografii (pierwszy wydany w 2001 r., drugi – w 2003 r.) prezentowane są prace na temat zagadnień związanych z bioakumulacją, toksycznością pierwiastków oraz ze sposobami przeciwdziałania negatywnym skutkom tej akumulacji. Szeroko reprezentowane są zagadnienia akumulacji metali ciężkich w poszczególnych elementach środowiska, tj. glebach, roślinach, wodach i zwierzętach. Natomiast toksyczność metali ciężkich oraz glinu jest oceniana na podstawie badań nad oddziaływaniem pierwiastka czy pierwiastków zarówno na cały organizm roślinny lub zwierzęcy, jak i na wybrane tkanki bądź komórki.
Materiały zawarte w monografii to obszerny przegląd dorobku w tej dziedzinie, a także informacja na temat ośrodków, które zajmują się problemami środowiskowymi. Tematyka prac w większości dotyczy zachowania pierwiastków w poszczególnych elementach środowiska.
Wydane przez Instytut Ochrony Środowiska.




Pienienie osadu czynnego, rozpoznanie zjawiska w krajowych oczyszczalniach ścieków i określenie przyczyn. Monografia
Liliana Kalisz, Marcin Kaźmierczuk, Jadwiga Sałbut, Aleksandra Nechay, Ewa Szyprowska
Warszawa 2005
ISBN 83-60312-10-9


Wprowadzenie zmian w układach technologicznych oczyszczania ścieków, umożliwiających podwyższone usuwanie azotu i fosforu, pogłębiło problem powstawania piany w procesie osadu czynnego. Dlatego w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie podjęto kompleksowe badania dotyczące występowania piany w urządzeniach do biologicznego czyszczenia oraz rozpoznania tego zjawiska w krajowych oczyszczalniach ścieków wraz z określeniem przyczyn jego występowania. Prace poprzedziła ankietyzacja oczyszczalni ścieków pod kątem występowania piany w układach oczyszczania.
Monografia wydana przez Instytut Ochrony Środowiska.




Instrumenty polityki ekologicznej
Pod red. Barbary Kozłowskiej
Łódź 2005
ISBN 83-86842-33-3


W monografii szczegółowo przedstawione zostały instrumenty określone w polityce ekologicznej państwa i ich wpływ na efektywność zarządzania ochroną środowiska, czyli sprawne, skuteczne i wydajne postępowanie. W poszczególnych rozdziałach opisano m.in. dostosowanie prawa środowiska do wymagań UE, ekonomiczne i rynkowe mechanizmy polityki ekologicznej, system finansowania ochrony środowiska w Polsce, wzmocnienie instytucjonalne polityki ekologicznej państwa, planowanie inwestycji w kontekście ochrony środowiska oraz dostęp do informacji o środowisku, kwestie kontroli i monitoringu.
Publikacja jest adresowana do nauczycieli akademickich i szkół ponadgimnazjalnych, studentów kierunków związanych z ochroną środowiska, osób zawodowo zajmujących się zagadnieniami ochrony środowiska i wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
Wydane przez Polską Akademię Nauk, Oddział w Łodzi.




Korytarze ekologiczne w Małopolsce
Joanna Perzanowska, Małgorzata Makomaska-Juchiewicz, Grzegorz Cierlik, Wiesław Król, Stanisław Tworek, Bożena Kotońska, Henryk Okarma
Kraków 2005
ISBN 83-88934-84-8


Korytarze ekologiczne są ważnym elementem planowania ochrony gatunków. Jednak często okazuje się, że połączenia, które zaplanowano dla zwierząt, nie funkcjonują, a zwierzęta pojawiają się tam, gdzie wydaje się to najmniej odpowiednie. Dlatego w publikacji posłużono się m.in. dostępnymi danymi o przemieszczaniu się dużych ssaków kopytnych i drapieżnych.
Opracowanie powstało w wyniku realizacji projektu Centrum Doskonałości Unii Europejskiej IBAES przyznanego Instytutowi Nauk o Środowisku UJ, w ścisłej współpracy z zespołem naukowców Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.
Publikację zaopatrzono w wersję elektroniczną na płycie CD. Wydawnictwo bezpłatne.




Rezerwaty przyrody w Polsce Północnej
Pod red. Grzegorza Rąkowskiego
Warszawa 2005
ISBN 83-60312-00-1


Publikacja prezentuje wszystkie 482 (wg stanu na 30 września 2005 r.) rezerwaty znajdujące się na terenie pięciu województw Polski Północnej: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Rezerwaty te różnią się od siebie zarówno wielkością, jak i rangą swych walorów.
Zamieszczone w książce opisy poszczególnych rezerwatów zawierają dane dotyczące roku ich utworzenia, powierzchni, typu, reżimu ochronnego, położenia geograficznego i administracyjnego oraz charakterystykę najważniejszych walorów krajobrazowych i przyrodniczych (z wykazem cennych siedlisk oraz rzadkich lub charakterystycznych dla danego obszaru gatunków roślin i zwierząt). Uzupełnieniem tekstów są kolorowe mapy każdego z rezerwatów i barwne fotografie. Książka jest więc swoistym kompendium wiedzy na temat walorów przyrodniczych Polski Północnej i może stanowić znakomitą pomoc w edukacji ekologicznej oraz jedyny w swoim rodzaju przyrodniczy przewodnik po tej części kraju.
Podstawą do opracowania monografii były materiały własne zgromadzone w archiwum i bazach danych Zakładu Ochrony Przyrody i Krajobrazu IOŚ w Warszawie (którego pracownikami są wszyscy autorzy), a także ogólnodostępne publikacje. Materiały te zostały uzupełnione i zaktualizowane w trakcie cyklu wyjazdów terenowych, podczas których odwiedzono niemal wszystkie rezerwaty opisane w książce. Nieocenioną pomocą okazały się także kontakty z lokalnymi służbami ochrony przyrody.
Monografia opublikowana przez Instytut Ochrony Środowiska.

GDZIE ZAMAWIAĆ KSIĄŻKI

Dział Wydawnictw IOŚ
00-548 Warszawa, ul. Krucza 5/11
tel. 0-22/625-10-05 w. 58, 39, fax 0-22/629-52-63
[email protected]
www.ios.edu.pl

Polska Akademia Nauk, Oddział w Łodzi
90-434 Łódź, ul. Piotrkowska 137/139
tel. 0-42/636-80-18, fax 0-42/636-24-15

Instytut Nauk o Środowisku UJ
30-387 Kraków, ul. Gronostajowa 7
tel. 0-12/664-51-21, fax 0-12/664-69-12

Instytut Ochrony Przyrody PAN
31-120 Kraków, al. Mickiewicza 33
tel. 0-12/632-05-49, 634-48-65, fax 0-12/632-24-32


Przygotowała Barbara Kostrzewska