Będzin:
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w centrum miasta


Będzin leży w województwie śląskim i liczy ponad 58,6 tys. mieszkańców. Na początku XX w. miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy w regionie, a później, podczas rozkwitu przemysłu górniczego i przemysłowego, straciło na znaczeniu z powodu szybszego rozwoju sąsiednich miast. Już po wojnie nastąpiła degradacja substancji zabytkowej, a w latach 70. modernizacja struktury miejskiej doprowadziła do drastycznych zmian w przestrzeni miasta.
Procesy degradacji dotykały szczególnie centrum miasta: w degradowanej substancji mieszkaniowej zasiedliła się uboga część społeczeństwa, dotknięta patologiami społecznymi. W latach 90. budowa supermarketów na obrzeżach miasta skutecznie osłabiła funkcję handlową centrum. Obszar ten stracił swoją atrakcyjność.
W 2003 r. Rada Miejska podjęła decyzję o rozpoczęciu działań rewitalizacyjnych, mających na celu zmianę wizerunku centrum miasta. Działania te dotyczyły w pierwszym rzędzie poprawy estetyki i funkcjonalności głównych ulic. Równocześnie do centrum miasta wprowadzono imprezy, zainicjowano nową politykę czynszową (korzystną dla kupców działających na obszarze rewitalizowanym) i wspierano remonty sklepów, a także rozpoczęto remonty elewacji budynków komunalnych oraz wznoszenie budynków zastępczych.
Potrzeba bardziej kompleksowego podejścia do rewitalizacji doprowadziła do przygotowania programu rewitalizacji. „Program Rewitalizacji Miasta B...