Kulisy konsultacji społecznych : biogazownie rolnicze
Większość spośród funkcjonujących w Polsce biogazowni rolniczych to instalacje o mocy ok. 1 ? 2 MW, co oznacza, że inwestorzy, którzy je budowali, byli zobowiązani przepisami do zorganizowania konsultacji społecznych.
Opinia publiczna w pewien sposób przywykła więc do tego, że budowa biogazowni wiąże się z koniecznością spotkania z lokalną społecznością. Jednak nie zawsze okazuje się to niezbędne. Konsultacje społeczne najprościej można zdefiniować jako proces, w którym przedstawiciele władz opisują obywatelom plany działań pośrednio lub bezpośrednio ich dotyczących. Następnie wysłuchują opinii społeczneństwa na ich temat, aby uwzględnić je w dalszych działaniach. To z kolei może oznaczać zmiany prawne, zmiany organizacji życia publicznego, a także przeprowadzenie istotnych inwestycji. Niezależnie od przedmiotu konsultacji, ich głównym celem jest nawiązanie dialogu, który doprowadzi do podjęcia decyzji, niegodzącej w interesy społeczności lokalnej.
Konsultacje w prawie
Zgodnie z polskimi przepisami regulującymi kwestie budowy biogazowni, do przeprowadzenia konsultacji społecznych zobowiązani są inwestorzy, którzy planują uruchomić instalację o mocy powyżej 500 kW. Tak wynika z treści Rozporządzania Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Jak możemy się dowiedzieć z rejestru prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego, 32 spośród 34 fu...