Przestrzeń jest dobrem wspólnym i należy do jej użytkowników. Tak najkrócej można opisać nowy sposób myślenia mieszkańców o swoich miejscowościach. Pod hasłem partycypacji obywatelskiej kryją się coraz większe możliwości współdecydowania o krajobrazie, który nas otacza. Grupa społeczników z Lublina we współpracy z urzędnikami próbuje włączyć obywateli w kształtowanie przestrzeni miejskiej. Różnorodne inicjatywy, ogólne i szczegółowe, spina wspólne hasło „kultura przestrzeni”.
 
Partycypacja obywatelska to włączanie obywateli w proces decydowania o ważnych dla nich sprawach. Jej kariera w Polsce dopiero się zaczyna. Istnieje już wiele organizacji pozarządowych, a także instytucji naukowych, zawodowo zajmujących się sprawami partycypacji w różnych dziedzinach życia. Natomiast po stronie administracji publicznej wciąż jeszcze można spotkać się z niechęcią do otwierania się na obywateli lub z niezrozumieniem faktycznej roli, jaką odgrywa partycypacja w procesie zarządzania.
Udział mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni przynosi wiele korzyści. Nie zwalnia on administracji z konieczności podejmowania decyzji, a projektantów z rzetelnego i twórczego projektowania, lecz dodaje nową jakość w całym procesie, który dotychczas dotyczył tylko tych dwóch partnerów....

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?