Wykorzystywanie jednorocznych i wieloletnich roślin kwitnących do tworzenia łąk kwietnych w polskich miastach jest coraz powszechniejszym działaniem, które nie tylko spotyka się z aprobatą mieszkańców, ale też daje wymierne oszczędności.

 

Łąki kwietne to przyjazna środowisku alternatywa dla trawników. Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Wspierają przyrodę w miastach i dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Ograniczenie koszenia do 1?2 razy w sezonie daje wymierne korzyści finansowe dla budżetu. Łąki kwietne pozytywnie wpływają również na wizerunek miast, które stają się w oczach mieszkańców i odwiedzających bardziej ekologiczne.

Przez kilka ostatnich lat pojawiło się kilka dużych projektów, które przewidują zmianę trawników w różnorodniejsze gatunkowo kwitnące przestrzenie. Na dużą skalę miało to miejsce w Krakowie. Na podstawie doświadczeń wyciągniętych z kilkuletnich obserwacji uznano, że wieloletnie łąki kwietne sprawdzają się najlepiej na dużych powierzchniach w parkach i w szerokich pasach drogowych. Z każdym rokiem ZZM w Krakowie powiększa powierzchnię łąk w mieście, co świadczy o tym, że jest to dobry kierunek.

W ślad za Krakowem poszło wiele polskich miast ? m.in. Białystok, Lublin czy Wrocław, które też postawiły na tworzenie łąk w pasach drogowych. Każde z miast poszło jednak własną drogą.

 

...