Do jego licznych osiągnięć można zaliczyć rozpoczęcie nowego stylu zarówno w malarstwie, jak i w architekturze. Dziś, 50 lat po śmierci, Le Corbusier wciąż wzbudza wielkie emocje, pozostając jednym z najbardziej wpływowych architektów na świecie.

Prawdopodobnie każdy architekt krajobrazu zna howardowską ideę miast ogrodów, ale wiedza na temat równie rewolucyjnych teorii okresu modernizmu czy brutalizmu jest niesłusznie lekceważona i kojarzona wyłącznie z betonem. A przecież w corbusierowskiej koncepcji miasta idealnego zieleń miała pokrywać ponad połowę jego powierzchni, oferować mieszkańcom dostęp do słońca i wypoczynek na łonie natury. Warto zatem poznać sylwetkę projektanta i jego podejście do przyrody oraz krajobrazu, które zajmowały o wiele bardziej znaczące miejsce w jego twórczości niż mogłoby się wydawać. Jak Le Corbusier mawiał: Tylko natura jest inspirująca i prawdziwa, i powinna być podporą ludzkich poczynań1.

Od zegarmistrza do bohatera

Le Corbusier, a właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris, urodził się w Szwajcarii w 1887 r. Jego ojciec ? zegarmistrz ? ukształtował w synu zamiłowanie do sztuki i przyrody, zabierając go na częste wyprawy w góry. Również poglądy matki ? pianistki ? miały duży wpływ na przekonania chłopca. Całe życie powtarzała mu: nieważne co robisz, zrób to2. Młodzieniec początkowo planował pójść w ślady ojca, ucząc się grawerowania i c...