Istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność założenia trawnika jest dobór odpowiednio przygotowanych mieszanek trawnikowych. O wyrównanych i pełnych wschodach traw na glebach lekkich decydują głównie sprzyjające warunki meteorologiczne.

Niewątpliwie ilość i rozkład opadów atmosferycznych są kluczowe dla utrzymywania się roślin na trawnikach. W posusznych warunkach na glebach lekkich istnieje również ryzyko przenawożenia azotowego, powodującego uszkodzenie mieszanek roślin.

W 2014 r. w Tczewie (woj. pomorskie) na glebie lekkiej założono kolekcję 14 mieszanek trawnikowych umiarkowanie intensywnie użytkowanych. Wysiane mieszanki czołowych krajowych i zagranicznych hodowli oraz firm nasiennych można było nabyć w sprzedaży detalicznej. Podłoże stanowiła mada bardzo lekka, wzbogacona mieszaniną czarnoziemu z piaskiem. W roku siewu w celu uzyskania wyrównanych wschodów oraz pełnej instalacji roślin niezbędne było stosowanie deszczowania. Tworząc kolekcję, wykorzystano zasady zakładania, pielęgnacji oraz wykonywania obserwacji i pomiarów opublikowane w ?Metodyce Badania Wartości Gospodarczej Odmian (WGO) Roślin Uprawnych? COBORU w Słupi Wielkiej.

Ocena wartości użytkowej odmian mieszanek w roku założenia trawników opierała się głównie na kryteriach estetycznych oraz zdolności do zadarniania podłoża po wysiewie z przedłużeniem do jesieni. Dodatkowo ważnym elementem oceny było określenie intensywności (tempa) odrastania roślin po...