Miejska wyspa ciepła powstaje w rejonach miasta, gdzie istnieją obiekty o wysokim współczynniku nieprzepuszczalności w przypadku gwałtownego wzrostu temperatury. Do zjawisk ekstremalnych zaliczamy także intensywne deszcze, które powodują przeciążenie sieci kanalizacji deszczowej. W celu ustabilizowania sytuacji proponuje się wprowadzenie zielonej infrastruktury.

Technologia zielonych dachów na budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej wpisuje się w zrównoważony rozwój miast. Takie rozwiązania zwiększają powierzchnie terenów biologicznie czynnych oraz łagodzą skutki powstawania miejskiej wyspy ciepła w okresie występowania wysokich temperatur powietrza. Wprowadzanie nowych technologii często wynika z konieczności adaptacji przestrzeni do zmian klimatu.

Przystosowanie miast do nowych uwarunkowań klimatycznych jest obecnie jednym z ważniejszych wyznań, szczególnie dla administracji szczebla regionalnego i lokalnego.

Według definicji, miejska wyspa ciepła to zjawisko meteorologiczne, polegające na termicznym uprzywilejowaniu przestrzeni miejskiej względem otaczających ją obszarów niezabudowanych1. To skutek głównie istotnej zmiany środowiska obszarów miejskich, co wpływa na przekształcenie ich właściwości: radiacyjnych (takich jak zmiana struktury promieniowania krótko- i długofalowego), termicznych (np. zwiększenie