Lekcja z norweskiej małej energetyki wodnej
Potencjał małej energetyki wodnej w Polsce dotyczy głównie segmentu niskich spadów i, co ważne, usytuowany jest tam, gdzie występuje stosunkowo niewielka moc zainstalowana – mniej niż 500 kW. W takich warunkach zbudowanie przynoszącej zyski elektrowni staje się wyzwaniem.
Należy zatem skupić uwagę na efektywnych ekonomicznie rozwiązaniach technicznych, zarówno w kontekście przygotowanie i realizacji inwestycji, jak i eksploatacji.
Sprawność turbiny jako główny parametr
Sprawność turbiny jest najczęściej postrzegana jako główny parametr ekonomiczny projektu małej elektrowni wodnej, a producenci podają często bardzo optymistyczne wartości, aby wykorzystanie ich produktu w projekcie zostało przesądzone. Sprawność turbiny jest prawdopodobnie najważniejszym obok ceny czynnikiem, zwłaszcza gdy wyborem producenta i zarazem dostawcy zajmują się profesjonalne przedsiębiorstwa energetyczne. Kiedy scenariusz ten dotyczy niskich spadów, jak ma to miejsce w Polsce, nie odbywa się to bez problemów, ponieważ kontrolowanie faktycznej sprawności turbiny nie jest proste, szczególnie jeśli producent turbiny nie może zweryfikować wartości sprawności urządzenia podczas wcześniejszych testów podobnej turbiny lub chociaż w trakcie modelowych testów zbliżonego modelu. Testy modelowe powinny z...