Lipiec w naszym kraju jest często bardzo suchy. Nie sprzyja to drzewom, krzewom i innym roślinom zdobiącym ogrody i tereny zieleni. Dlatego warto przyjrzeć się lipie srebrzystej (Tilia tomentosa), należącej do grupy gatunków bardzo wytrzymałych na suszę glebową i atmosferyczną.
 
Mimo cennych właściwości, jakie ma oraz faktu, że polskie szkółki ją produkują, nie jest ona zbyt rozpowszechnionym gatunkiem w Polsce. Lipa srebrzysta (Tilia tomentosa), nazywana także lipą węgierską, w stanie naturalnym występuje na obszarze południowo-wschodniej Europy, w tym również w północnej części Węgier. Areał jej występowania sięga północnych terenów Azji Mniejszej. Rośnie w lasach mieszanych, m.in. z grabem wschodnim (Carpinus orientalis), jesionem mannowym (Fraxinus ornus) i kasztanem jadalnym (Castanea sativa). Występuje tam na glebach żyznych, alkalicznych, średnio głębokich, kamienistych lub na spiaszczonej glinie. Drewno tej lipy w ojczyźnie występowania jest wykorzystywane zarówno do wyrobu mebli, jak i w sztuce rzeźbiarskiej.
 
Okazałe drzewo
Lipa srebrzysta jest dużym drzewem o szerokiej koronie, które osiąga 25-30 m wysokości. Początkowo jej korona jest regularna, stożkowata, później przyjmuje kształt jajowaty lub kulisty bez przewodnika bądź taki, który ulega wcześnie rozdwojeniu. ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?