W rejestrze GIOŚ pod koniec kwietnia br. znajdowało się 175 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie przetwarzania sprzętu, a są tylko trzy instalacje do przetwarzania sprzętu chłodniczego.

Szacuje się, że w 2011 r. wprowadzono na rynek krajowy ponad 245 mln dużego AGD, przy czym w 2009 r. wielkość rynku krajowego sektora AGD wynosiła w przybliżeniu ok. 6,2 mld zł (4,7 mld dla dużego AGD oraz ok. 1,5 mld zł dla sprzętu małogabarytowego). Przy podziale na grupy produktowe sprzedaż wewnętrzna pod względem ilościowym i wartościowym zdominowana jest przez pralki, lodówki, kuchenki oraz zmywarki – chłodnictwo stanowi 15%. Do urządzeń chłodniczych, wg załącznika nr 1 do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zalicza się: wielkogabarytowe urządzenia chłodzące, chłodziarki, zamrażarki, pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do chłodzenia, konserwowania i przechowywania żywności oraz urządzenia klimatyzacyjne.

W większości przypadków zakup nowej lodówki łączy się ze zbyciem starej, co może wskazywać na duże ilości odpadów tego rodzaju, pojawiających się każdego roku. I co się z nim dzieje dalej? Zebrany trafia (powinien) do zakładu przetwarzania. Jednakże w Polsce funkcjonują zaledwie trzy instalacje zapewniające właściwe z punku widzenia ochrony środowiska i zgodne z prawem przetwarzanie lodówek, posiadające stosowne decyzje w zakresie gospodarki odpadami. Is...