Kmisja Europejska 15 grudnia 2011 r. przyjęła „Europejską energetyczną mapę drogową 2050”. W dokumencie tym nakreślono wizję rozwoju sektora produkcji energii w Unii Europejskiej.
Jako cel obrano redukcję emisji gazów cieplarnianych o 80-95%. Kluczowe założenia do opracowania scenariuszy jej realizacji obejmują zasady: zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa dostaw energii, a także, co najważniejsze – poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki.
Polska złożyła weto w sprawie energetycznej mapy drogowej, podobnie jak w przypadku poprzedzającej ją mapy klimatycznej. Jednocześnie prowadzone są prace nad programem rozwoju niskoemisyjnej gospodarki w Polsce przez przygotowanie Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej oraz projekt „Niskoemisyjna Polska 2050”. Warto zatem przyjrzeć się samej europejskiej mapie drogowej i zasadniczym elementom tej wizji.
Określenie długofalowej wizji rozwoju sektora energetycznego pozwoli zminimalizować ryzyko polityczne dla inwestycji, zwłaszcza tych w innowacyjne i niskoemisyjne rozwiązania technologiczne oraz nowoczesną infrastrukturę. W dokumencie podkreśla się rolę państw członkowskich, a nawet regionów i władz lokalnych, które ramowy cel unijny będą mogły realizować w oparciu o dostępne im zasoby i optymalne dla nich rozwiązania technologiczne. Zatem, zgodnie z jego duchem, każde państwo wypracuje własny udział w celu unijn...