1,3 mln ton wprowadzanych rocznie na polski rynek butelek i słoików szklanych wypełniłoby pięć Pałaców Kultury i Nauki. Rynek recyklingu szkła opakowaniowego w Polsce już dzisiaj mógłby przetworzyć ponad 1 mln ton stłuczki szklanej. Tymczasem w Polsce tylko ok. 50% opakowań szklanych trafia do ponownego przetworzenia, resztę marnujemy. 

Rocznie w Polsce zbieramy około 750 tys. ton szkła. Zanieczyszczenia innymi materiałami, które nie nadają się do przetworzenia, stanowią nawet 20% zawartości pojemników na szkło i w efekcie przetwarzamy ok. 600 tys. ton. Warto podkreślić, że w tym roku 70% odpadów szklanych powinno trafić do recyklingu. Do osiągnięcia tego poziomu brakuje nam wiele i przy obecnym stanie zbiórki selektywnej nie jesteśmy w stanie go wypełnić. Duża część straty surowca to efekt nieodpowiedniej segregacji, niskiej świadomości konsumentów i braku odpowiedniej infrastruktury.

Brakuje nam wiedzy i motywacji

Niestety wciąż znaczna część szkła opakowaniowego trafia do odpadów zmieszanych, z których nie da się już go odzyskać. Problemem jest również zanieczyszczenie pojemników na szkło innymi odpadami. W zielonym pojemniku znaleźć można telewizory, książki, tworzywa, porcelanę czy nawet całe umywalki. 

Kantar Polska na zlecenie Rekopolu zrealizo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?