W obliczu postępującej urbanizacji, przyczyniającej się do wchłaniania przez miasta cennych siedlisk przyrodniczych, ważne wydaje się kształtowanie wśród lokalnych społeczności postaw odpowiedzialności za stan otaczającej nas przyrody.


Brak świadomości walorów przyrodniczych miejskich enklaw zieleni prowadzi do braku ich pielęgnacji i w dalszej kolejności do degradacji wskutek zaśmiecania czy zarastania. Niska świadomość przyrodnicza uczniów jest wynikiem wyłącznie teoretycznej wiedzy książkowej, oderwanej od rzeczywistości i realiów. Dlatego też miejskie oazy przyrody, w których występują płazy, powinny być otoczone specjalnym nadzorem, skalsyfikowane i monitorowane ? ale przede wszystkim obecne w świadomości społecznej. Można to osiągnąć poprzez edukację i podkreślanie ich wyjątkowości na tle betonowej pustyni miast. Z drugiej strony mieszkańcy i lokalni działacze muszą mieć możliwość współpracy z odpowiednimi służbami i urzędnikami, gotowymi do podjęcia działań w sytuacji, gdy populacje płazów lub ich siedliska narażone są na negatywne oddziaływania ze strony innych użytkowników przestrzeni publicznej i prywatnej.


Miejski staw pracownią biologiczną
Idealnym miejscem do działań praktycznych, krzewiących szacunek do przyrody i jednocześnie służących jej ochronie, wydają się być miejskie ostoje bioróżnorodności. Do takich zaliczyć możemy drobne zbiorniki wodne czy doliny małych rzek i lokalnych...