Nieustający postęp technologiczny w dziedzinie fotowoltaiki, szeroka gama dostępnych modułów PV na rynku oraz wiele związanych z nimi parametrów technicznych i pozatechnicznych (w tym ceny) sprawiają, że wybór technologii nie zawsze jest prosty.

Niniejszy artykuł przedstawia najważniejsze parametry i kryteria, jakie powinny zostać uwzględnione w procesie wyboru modułów PV.

Sprawność

Sprawność modułów fotowoltaicznych, czyli stosunek mocy generowanej energii elektrycznej do mocy promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię modułu, jest kwestią poruszaną bardzo często, tymczasem okazuje się to naprawdę istotne przede wszystkim w przypadku ograniczonej powierzchni dostępnej do wykorzystania na instalację fotowoltaiczną. Instalując moduły o wyższej sprawności, można na danej powierzchni osiągnąć większą moc nominalną systemu PV. Przykładowe krzywe sprawności modułów PV w funkcji natężenia promieniowania przedstawiono na rysunku 1. W przypadku ograniczonej powierzchni systemów gruntowych lub systemów na płaskich dachach wyższa sprawność modułów może pozwalać także na zmniejszenie liczby rzędów modułów i zwiększenie odstępów pomiędzy nimi, co umożliwi nachylenie modułów pod większym (optymalnym) kątem do powierzchni bez powodowania wzajemnego zacieniania poszczególnych rzędów, zwiększając tym samym wydajność całego systemu przy niezmienionej mocy nominalnej.

W przypadku braku ograniczeń powier...