Od maja 2004 r. Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, będzie wspierana finansowo środkami z funduszy strukturalnych i z Funduszu Spójności. Cały nasz kraj, wszystkie polskie województwa – regiony, z uwagi na dużo niższy poziom rozwoju ekonomicznego (PKB wynoszące dużo poniżej średniej unijnej), będzie kwalifikował się do pomocy w ramach tzw. celu I polityki strukturalnej Unii Europejskiej. Celem tym jest wspieranie rozwoju i dostosowania strukturalnego regionów słabiej rozwiniętych.

Inwestycje w ochronę środowiska będą mogły być współfinansowne zarówno z Funduszu Spójności, jak i z funduszy strukturalnych, głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF).
Do tej pory korzystaliśmy z funduszy przedakcesyjnych, tj. Phare, ISPA czy Sapard. Po przystąpieniu do Unii przestaniemy być beneficjentami pomocy przedakcesyjnej, choć oczywiście projekty, których realizacja rozpoczęła się lub otrzymały akceptację przed datą akcesji, będą kontynuowane nawet do 2006 r. Fundusz ISPA, z którego Polska korzysta od 2000 r., współfinansując najpotrzebniejsze inwestycje infrastrukturalne w zakresie transportu i ochrony środowiska, miał przygotować nas do korzystania z Funduszu Spójności, którego zakres działania jest podobny, jednak budżet - znacznie większy. Do połowy 2003 r. z funduszu ISPA wsparcie uzyskały 32 projekty inwestycyjne i jeden projekt z zakresu pomocy technicznej. Jednostkowa wielkość projektu w ramach ISPA wynosi od kil...