Korzystając z możliwości unijnej dotacji, władze Torunia opracowały projekt pt. „Modernizacja i rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Torunia”. W 2000 r. wniosek o wsparcie z Funduszu ISPA został rozpatrzony pozytywnie. Realizacja projektu oznacza dla mieszkańców Torunia nadrobienie wieloletnich zaległości w rozwoju infrastruktury w perspektywie kilku najbliższych lat, w tym przede wszystkim poprawę jakości wody pitnej i rozbudowę sieci kanalizacyjnej.

Koszty wszystkich zadań inwestycyjnych oszacowano na 79,11 mln euro. Wysokość wsparcia finansowego z budżetu unijnego wynosi 47,46 mln euro (60% kwalifikowanych kosztów ogółem). Resztę środków zapewnia budżet miasta, z czego ok. 20 mln euro pochodzi z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Planowane inwestycje będą jednymi z największych i najkosztowniejszych w historii miasta.

Projekt w teorii

Realizacja projektu ma doprowadzić do osiągnięcia standardów prawa i odpowiednich norm Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności ma poprawić: stan środowiska na terenie miasta, zdrowotność mieszkańców Torunia oraz ogólny standard życia. Projekt ma spowodować ożywienie gospodarcze w okresie jego realizacji (2001-2006), stworzyć możliwość zniwelowania różnic w standardzie życia pomiędzy obywatelami mieszkającymi na terenie krajów Unii Europejskiej i Polski oraz otworzyć szanse rozwoju gospodarczego miastu i jego mieszkańcom.
Ca...