W Korei populacje mszyc zmniejszono za pomocą głośniej muzyki rockowej. W Polsce nadal sięga się po bardziej tradycyjne, ale niekoniecznie gorsze metody walki z tymi małymi owadami, stosując strumienie wodne, zgniatanie, a także różnego rodzaju środki chemiczne.
 
Mszyce są organizmami wielożernymi, dlatego te pospolite w całym kraju owady zna właściwie każdy. Spotkać je można od wiosny aż do jesieni na wielu gatunkach drzew i krzewów zarówno liściastych, jak i iglastych, a także na roślinach zielnych. Niezwykła płodność mszyc przyczynia się do występowania dużych kolonii początkowo na młodych i soczystych pędach wierzchołkowych, a następnie na całej roślinie. W sprzyjających warunkach atmosferycznych liczebność mszyc na roślinach może osiągnąć bardzo wysoki poziom. Mówimy wtedy o „ roku mszycowym”. Liście  są wtedy lepkie, pojawiają się plamy na chodnikach i na parkujących przy nich samochodach, a wygląd roślin jest nieestetyczny. Wysoka liczebność mszyc dwudomnych najczęściej nie utrzymuje się długo i spada na początku lata wraz ze starzeniem się liści, które mają wtedy dla tych owadów znacznie mniejszą wartość pokarmową.
 
O mszycach
Mszyce to owady, należące do rodziny mszycowatych (Aphididae), rzędu pluskwiaki równoskrzydłe (Homoptera). To niewielkie owady osiągające od 1 do 3,5 mm. Ich ciało może...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?