Promowanie zrównoważonej polityki energetycznej
Tadeusz Skoczkowski, Marta Mazurkiewicz

Krajowa Agencja Poszanowania Energii
ul. Mokotowska 35
00-560 Warszawa
tel. 0-22/626-09-10, 696-89-55
[email protected]
www.kape.gov.pl

Książka promuje zrównoważoną politykę energetyczną (ZPE), identyfikuje cele i przedstawia techniki jej propagowania. W opracowaniu przedstawiono rolę samorządów lokalnych, organizacji konsumenckich i pozarządowych w upowszechnianiu ZPE. Opisano możliwości oszczędności energii w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych i w transporcie. Osobny rozdział poświęcono produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, a także upowszechnieniu ich w budownictwie. Przedstawiono również możliwości wsparcia w Polsce efektywności energetycznej i OZE na szczeblu lokalnym i regionalnym. Zaprezentowano liczne przykłady kampanii promocyjno-edukacyjnych prowadzonych w Polsce i w innych krajach UE. Całość opracowania zamyka przegląd dostępnych w Polsce metod finansowania kampanii promocyjno-edukacyjnych.




Jak taniej ogrzać dom
Wojciech Oszczak

Wydawnictwo Komunikacji i Łączności
ul. Kazimierzowska 52
02-546 Warszawa
tel. 0-22/849-27-51
fax 0-22/849-23-22
[email protected]
www.wkl.com.pl

Właściciele budynków coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty ogrzewania i ciepłej wody. Takie możliwości istnieją – pod warunkiem, że do ogrzewania wykorzysta się darmową i niewyczerpywalną energię cieplną, zmagazynowaną w otaczającym nas środowisku. Urządzeniem, które umożliwia jej wykorzystanie, jest pompa ciepła. Temu zagadnieniu poświęcona jest ta właśnie książka, adresowana głównie do inwestorów, którzy stają przed koniecznością wyboru rodzaju ogrzewania. Ma ona nie tylko ułatwić im podjęcie decyzji, ale także umożliwić nawiązanie równorzędnego dialogu z projektantami i wykonawcami. Natomiast sami projektanci i wykonawcy znajdą tu informacje, które ułatwią im pracę i pozwolą uniknąć kosztownych błędów. W osobnym rozdziale zawarto specyfikę obsługi systemów grzewczych zawierających pompę ciepła. Wiele cennych wskazówek znajdą też samodzielni konstruktorzy. W publikacji znajduje się również niemiecko-polski słownik tematyczny oraz informacje dotyczące obowiązujących norm.




Pompy ciepła, poradnik
Marian Rubik
Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”
ul. Ksawerów 21
02-656 Warszawa
tel./fax 0-22/843-77-71
[email protected]
www.informacja.com.pl

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1966 r., a drugie w 1999 r. Od tego czasu w Polsce i na świecie w dziedzinie zastosowania pomp ciepła wiele się zmieniło. Urządzenia te mają zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jest jednak oczywiste, że dzięki unowocześnieniu konstrukcji i wykorzystaniu ostatnich osiągnięć techniki znacznie wzrosła ich efektywność energetyczna, a także niezawodność. W poradniku omówiono budowę, zasadę działania i rodzaje pomp ciepła. Przedstawiono źródła niskotemperaturowego ciepła i sposoby jego pozyskiwania. Zawarto także prawne, normalizacyjne i ekonomiczne aspekty stosowania pomp ciepła w technice instalacyjnej. W opracowaniu można znaleźć również informacje na temat światowych i krajowych tendencji w dziedzinie pomp ciepła. Całość uzupełniają przykłady instalacji z pompami ciepła i ich ocena techniczno-ekonomiczna.




Atlas zbiorników wód geotermalnych Małopolski
Antoni P. Barbacki, Wiesław Bujakowski, Leszek Pająk
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Basztowa 22
31-156 Kraków
tel. 0-12/630-31-07, 616-01-24
fax 0-12/630-31-26
[email protected]
www.malopolskie.pl

W uchwalonej 30 stycznia 2006 r. Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 jednym z kierunków działań jest ochrona powietrza i zwiększenie wykorzystania OZE. Władze województwa szczególny nacisk położyły na wykorzystanie energii geotermalnej oraz wodnej. Znaczącą rolę mogą odegrać tu podziemne wody termalne, jako czysty nośnik energii. Dlatego w województwie tym w ostatnich latach zlecono szereg opracowań z zakresu rozpoznania potencjału źródeł tych wód w regionie. Atlas, wydany w wersji polsko-angielskiej, jest zwieńczeniem przeprowadzonych badań. Stanowi kompendium wiedzy i swego rodzaju przewodnik dla potencjalnych inwestorów, a także służy pomocą w podjęciu działań inwestycyjnych wykorzystujących podziemne wody termalne w ciepłownictwie czy rekreacji.


Kolumnę opracowała: Barbara Krawczyk