Urbanizowanie otoczenia trzystuhektarowego polodowcowego zbiornika wodnego, jakim jest Jezioro Kierskie, musi być poprzedzone budową kolektora sanitarnego, okalającego pierścieniem ten akwen oraz dogłębną analizą środowiskową, która nie może stać się kolejnym papierem w urzędniczej szufladzie.
Jezioro Kierskie – największy akwen w granicach administracyjnych Poznania i zarazem największe śmietnisko… Temat wstydliwy dla władz, które jakoś nie potrafiły, jak dotąd, uporać się z problemem umierania jeziora. A że umiera – to widać gołym okiem. Rysunek przedstawia przeźroczystość wody w latach 1909-2009. Wyraźne jest znaczące pogorszenie – dziś już tego, co znajduje się w wodzie na głębokości ponad 1,5 m, raczej nie zobaczymy, szczególnie w miesiącach letnich. I może w myśl przysłowia – czego nie widać, tego sercu nie żal – problem był przez lata lekceważony.
 
Przyczyny i stan obecny
Przyczyn degradacji jeziora jest, jak zwykle w takich przypadkach, wiele. Można je podzielić na kilka grup, z których najważniejsze to: edukacyjne, urzędnicze, bytowe i rolnicze.
Niemniej wspólnym mianownikiem jest człowiek. To on narzuca przyrodzie swoje wyrafinowane wymagania, często nie licząc się z konsekwencjami takiego postępowania. Brak edukacji ekologicznej od wczesnych lat szkolnych i niewpajanie zasad kulturalnego zachowania w kontakc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?