Na początku maja odbyła się w Łodzi międzynarodowa konferencja „Energie odnawialne w Niemczech i w Polsce – w świetle przystąpienia Polski do Unii Europejskiej”, zorganizowana przez Niemieckie Stowarzyszenie Inżynierów VDI przy współudziale Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej i Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej EC BREC z Warszawy.
Podczas konferencji, w której uczestniczyło 150 osób, przedstawiono 23 referaty (11 niemieckich, osiem polskich i cztery przygotowane wspólnie) dotyczące różnych aspektów wykorzystania energii odnawialnej (surowce, zagadnienia techniczne, stosowne elementy prawa, administracji i finansowania, odniesienia do programów UE).
W zakresie technicznym dominowała bioenergia w różnych formach, ale prezentowano również problematykę wykorzystania energii wodnej i geotermalnej oraz, nieco szerzej, zagadnienia energetyki wiatrowej, w rozwoju której Niemcy są absolutnym liderem w skali światowej. Obecnie posiadają 14 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych z perspektywą dalszego przyrostu tej mocy na poziomie 2-2,5 GW rocznie przez następne kilka lat.
Przedstawiono ponadto 10 posterów (pięć polskich i pięć niemieckich), promujących indywidualne rozwiązania techniczne oraz potencjał ośrodków zajmujących się wybranymi obszarami wykorzystania OZE.
Nasuwają się dwa podstawowe wnioski: pierwszy, że bardzo wysoki stopień rozwoju wykorzystania energii odnawialnej w Niemczech wynika z istnieni...