Niezbędne działania w ramach polityki klimatycznej
W ostatnich latach znacząco zwiększyły się nie tylko poparcie dla prowadzenia na poziomie lokalnym aktywnej polityki klimatycznej, ale również zrozumienie, że działania te są niezbędne dla zapewnienia wysokiej jakości życia. Dotyczy to zarówno wdrażania działań na rzecz powstrzymania antropogennej zmiany klimatu, jak i adaptowania się do jej skutków.
Kierunki niezbędnych działań w ramach polityki klimatycznej zostały przedstawione na rysunku. Przykładem takiej aktywności są różnorodne inicjatywy, m.in. Porozumienie Burmistrzów, które powstało w 2008 r. w Europie, a którego celem jest skupienie przedstawicieli władz samorządowych chcących dobrowolnie podjąć zobowiązanie realizacji unijnych celów w zakresie klimatu i energii oraz wykraczać poza te cele na obszarze zarządzanych przez siebie społeczności lokalnych, czy inicjatywa C40, skupiająca 96 miast z całego świata, których władze zadeklarowały, że będą prowadziły działania mające zapewnić osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego.
Współpraca pomiędzy władzami państwowymi a samorządami ma kluczowe znaczenie dla powodzenia polityki klimatycznej. Staje się to oczywiste w świetle zarówno nakładania na polskie samorządy nowych zadań publicznych bez zapewnienia na nie odpowiednich funduszy z budżetu centralnego, jak i trwającego od wiosny 2020 r. kr...