Po trzech latach zakończyły się prace nad nową ustawą Prawo geologiczne i górnicze. Znosi ona m.in. obowiązek uzyskania koncesji w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin objętych własnością gruntową oraz zawiera szereg instrumentów służących poprawie stanu bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym.
Rządowy projekt ustawy wpłynął do Sejmu 17 grudnia 2008 r. W uzasadnieniu wskazano, że ma ona na celu usunięcie barier utrudniających podejmowanie i wykonywanie działalności w zakresie geologii i górnictwa, pobudzenie przedsiębiorczości oraz zwiększenie pewności inwestowania, co powinno zapewnić racjonalną gospodarkę złożami kopalin w ramach zrównoważonego rozwoju. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm 9 czerwca br., a ogłoszona w Dzienniku Ustaw nr 163, poz. 981 z 5 sierpnia 2011 r1. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2012 r., zastępując aktualnie obowiązującą Ustawę z 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze2.
Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest liberalizacja Prawa geologicznego i górniczego w stosunku do ustawy z 4 lutego 1994 r. W uzasadnieniu w tym zakresie wskazano, że celem projektowanej ustawy jest przygotowanie nowoczesnych regulacji, wprowadzających uproszczenia dla przedsiębiorców, oraz odbiurokratyzowanie postępowań administracyjnych. Założono znaczącą liberalizację wymagań wynikających z przepisó...