Wraz z nowym Prawem wodnym zmieniają się ceny za usługi wodne. Od 2018 roku zmodyfikowane zostaną także zasady naliczania opłat. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością zmiany polityki taryfowej przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Co to oznacza dla branży?

Przypomnijmy, iż różne stawki opłat środowiskowych uiszczane w związku z poborem wody dostarczanej na potrzeby poszczególnych grup odbiorców winny stanowić podstawę do wyodrębniania taryfowych grup odbiorców, a to w celu zapobieżenia finansowaniu skrośnemu (wyrok NSA z 5 lipca 2016 r. sygn. akt II GSK 1144/16).
Nowe Prawo wodne wyodrębnia w art. 274 około czterdziestu celów, na jakie pobierana jest woda i dla których   mogą być ustanowione odrębne stawki opłat za usługi wodne za pobór wód. Jeżeli jednak medialne zapowiedzi Ministerstwa Środowiska okażą się prawdziwe, przynajmniej na 2018 r. rozporządzenie (które aktualnie nie zostało nawet przedłożone Radzie Ministrów) określać będzie tylko kilka odrębnych stawek opłat zmiennych i to w taki sposób, by były one odpowiednikami opłat dziś obowiązujących. Zatem odrębna stawka obowiązywać będzie dla gospodarstw domowych, osobna dla produkcji spożywczo-farmaceutycznej i odrębna dla pozostałych działalności. Nowością będzie preferencyjna stawka opłaty za wodę zużywaną przez gospodarstwa rolne. Mogłoby się zatem wydawać, że zmiany są kosmetyczne.
Po pierwsze, należy jednak zauważyć, iż nawet jeśli opłaty zmienn...