Dotychczasowa oferta rur tworzywowych z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE) czy polipropylenu (PP) na rynku krajowym obejmowała z reguły rury jednorodne. Pojęcie rur warstwowych kojarzy się najczęściej z rurami żywicznymi (GKF), stalowymi czy żeliwnymi o wewnętrznych powłokach cementowych oraz zewnętrznych wykonanych z powłok cynkowych i polietylenowych.
Obecnie wiele renomowanych firm, takich jak Wavin, Simona, Gerofit, Egeplast, czy Rehau, rozpoczęła produkcję warstwowych rur polietylenowych. Dodatkowe warstwy ochronne tych rur wykonywane są po ich stronie zewnętrznej, wewnętrznej lub jednocześnie po ich obu stronach. Poniżej wskazano na celowość stosowania tych powłok ochronnych w przypadkach poszerzających dotychczasowe opcje zastosowania tych rur lub dla dotychczasowych zastosowań, mając na względzie zwiększenie okresu ich trwałości.


Rodzaje powłok ochronnych
Firma Gerofit produkuje rury PE-HD gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne, wykonane z polietylenu PE 80 lub PE 100 z płaszczem ochronnym zewnętrznym w zakresie średnic 32-225 mm.
Firma Wavin rozpoczęła produkcję trójwarstwowych rur polietylenowych z podstawową warstwą nośną środkową, wykonaną z PE 100 i dwu powłok ochronnych, zewnętrznej i wewnętrznej, wykonanych z tworzywa o własnościach ochronnych i nazwie fabrycznej XSC 50. Powłoki te mają grubość 2,5 mm. Rury o średnicach 90-180 mm produkowane są dla celów wodociągowych i gazowych.
Firma Simona produkuje rury PE-HD z...