Nowe źródła energii
Konieczność szybkiego uzyskania niezależności energetycznej od paliw kopalnych, możliwości rozwoju OZE i potencjał alternatywnych źródeł energii w Polsce sprzyjają szybkiej transformacji polskiego sektora energetycznego. W OZE coraz mocniej inwestuje również sektor wod-kan.
Nowe źródła energii to obszar, który zajmuje znaczące miejsce w orbicie zainteresowań Instytutu Technologii Paliw i Energii. To instytucja, która jest żywym przykładem przemian zachodzących w Polsce w ostatnich latach. Instytut powstał w 1955 r. jako Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. I choć paliwa i energia stanowią do dziś trzon działalności badawczej Instytutu, to ważną jej część stanowią również transformacja energetyczna, ochrona powietrza i gospodarka o obiegu zamkniętym.
Mniej dwutlenku węgla
– Działalność Instytutu obejmuje zaawansowane technologie wykorzystania paliw stałych dla produkcji energii elektrycznej, ciepła i chemikaliów w procesie transformacji energetycznej gospodarki – mówi dr Aleksander Sobolewski, dyrektor ITPE.
Instytut prowadzi badania nad mechanicznymi i termicznymi metodami przygotowania paliw stałych do energetycznego wykorzystania czy rozwoju technologii oczyszczania i separacji wodoru z gazów procesowych. Bardzo ważne miejsce zajmują również rozwój technologii usuwania CO2, technologie otrzymyw...