W Żarowie powstała nowa instalacja suszenia osadów ściekowych. Dzięki niej odpady, które dotychczas trafiały na składowisko, posłużą jako paliwo w cementowniach i ciepłowniach, jako nawóz w uprawach leśnych lub dodatek do produkcji peletu.

Nowoczesna solarna suszarnia osadów ściekowych w Żarowie została oddana do użytku 27 marca br. Specjaliści z przedsiębiorstwa wodno-ściekowego, na terenie którego zrealizowano inwestycję, oceniają, że ilość powstających osadów zmniejszy się do ok. 800 ton rocznie. Dotychczas ich roczna produkcja wynosiła 1200 ton. ? Gospodarka odpadami zawsze była trochę na bocznym torze, dlatego tym bardziej cieszę się, że w Żarowie powstał tak nowoczesny obiekt. Jesteście na tym polu liderem. Serdecznie gratuluję ? mówił podczas uroczystego otwarcia suszarni osadów w Żarowie Aleksander Marek Skorupa, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jak to działa?

Suszarnia wyglądem przypomina tradycyjną szklarnię ogrodniczą. Jej długość wynosi 86 metrów, a szerokość 12 m. Mechanicznie odwodnione osady są dostarczane do przeszklonej hali, a następnie rozprowadza się je po całej powierzchni za pomocą specjalistycznej przewracarki. Działanie tego typu suszarni polega na absorpcji przez górną warstwę suszącego się osadu fal elektromagnetycznych pochodzących z energii słonecznej. Następuje odparowywanie wody, głównie z wierzchniej warstwy złoża. Z tego powodu osady muszą być systematycznie przewracane. Instalacja w Żarowie działa automatycznie, a obsługi wymaga jedynie wywożenie osadu z części magazynowej. Podczas budowy suszarni solarnej oczyszczalnia nabyła również specjalistyczne urządzenie, takie jak prasa odwadniająca osad, płuczki do piasku oraz rurociąg wody technologicznej.

Granulat do zadań specjalnych

Zgodnie z unijną normą, od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązywał zakaz składowania osadów ściekowych. Nowoczesna suszarnia przyczyni się więc do wypełnienia obowiązku pełnej utylizacji tych odpadów. Zwiększy się również efektywność ekonomiczna oczyszczalni.

W rezultacie prowadzonego procesu powstaje granulat o ok. trzy-, czterokrotnie mniejszej objętości i masie. Po spełnieniu określonych wymagań prawnych, może być wykorzystywany jako paliwo w cementowniach i ciepłowniach, nawóz w uprawach leśnych lub dodatek do produkcji peletu.

Unijne wsparcie dla polskich suszarni

Budowa suszarni była możliwa dzięki finansowemu wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu ,,Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów?. Wysokość wsparcia wyniosła ok. 2,6 mln zł, podczas gdy całkowity koszt nowej inwestycji to niecałe 4 mln zł.

W Polsce działa obecnie kilka suszarni osadów ściekowych wykorzystujących wyłącznie energię słońca. Są to m.in. pionierska w skali kraju suszarnia w Kozienicach, instalacje w Żarach, Lubawie, Żaganiu i Ozimku, Tuchowie, Łańcucie, Ujeździe, Dobrej Szczecińskiej, Ostrzeszowie i Opocznie.

Opracowanie: redakcja