Druga edycja Forum Technologii w Energetyce – Spalanie Biomasy, która odbyła się w dniach 25-26 października 2012 r. w Bełchatowie, zgromadziła 300 uczestników, reprezentujących ponad 140 firm i instytucji. Spotkanie zorganizowało PGE GiEK.

Głównym przesłaniem Forum było doskonalenie procesu wytwarzania energii z biomasy. Chcąc jednakże mówić o działaniach techniczno-technologicznych, które sprzyjać będą maksymalizacji efektywności wytwarzania energii z tego paliwa, nie sposób nie dyskutować o przyszłych uregulowaniach formalno-prawnych rynku energii wytwarzanej w procesach spalania i współspalania biomasy. Mariusz Radziszewski, naczelnik w Departamencie Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki mówił na temat spalania i współspalania biomasy w świetle nowej Ustawie o OZE i nowym Rozporządzeniu OZE. Ekologiczne efekty współspalania biomasy przedstawił Jarosław Zuwała z CBTICPW w Zabrzu. Marek Paw omówił współspalanie biomasy w PGE GiEK Oddział Elektrownia Bełchatów.
Problematykę efektywności ekonomicznej upraw biomasy na plantacjach roślin energetycznych zarysował Andrzej Rubczyński, PGNiG TERMIKA. Kwestię zabezpieczenia dostaw biomasy z perspektywy krajowego wytwórcy energii poruszył Krzysztof Buczek (Dalkia Polska).Włodzimierz Błasiak (Nalco Mobotec Polska) omówił z kolei technologię modernizacji kotłów w kierunku umożliwienia spalania biomasy z wysokim udziałem w mieszance z węglem na przykładzie jednostki EDF Wrocław. Realizację inwestycji na przykładzie dostawy kotła CFB firmy Foster Wheeler dla Elektrowni Konin zreferował Bogusław Krztoń. Jan Siwiński z Ecoenergii skoncentrował się na technologiach spalania pyłu biomasowego w istniejących kotłach węglowych na przykładzie zrealizowanych przez firmę inwestycji w ELSEN Częstochowa oraz ENERGA Kogeneracja w Elblągu. Doświadczenia grupy Ramboll w zakresie wielkoskalowego wykorzystania biomasy w energetyce przedstawił Preben V. Messerschmidt. Ofertę firmy P.I-R.P.Montorem w zakresie instalacji mgły wodnej w systemach redukcji pylenia zaprezentował Roman Borejczuk. Na przykładzie referencyjnych obiektów opisał funkcjonowanie systemu DUSTEX w miejscach rozładunku biomasy oraz na przesypach. Doświadczenia firmy Metso w realizacji projektów biomasowych pod klucz na przykładzie Elektrociepłowni Dalkia Facture we Francji omówił Roman Szerszeń. Czeską ofertę w zakresie technologii spalania biomasy przybliżył Michał Wantulok, reprezentujący firmę BFS Energo z Pragi. O doświadczeniach po pierwszym roku eksploatacji kotła biomasowego BFB 230 w Elektrowni Szczecin mówił Wiesław Wiśniewski z PGE GiEK Oddział Zespół Elektrownia Dolna Odra.
W drugim dniu konferencji obrady rozpoczęto od postawienia pytania: „czy biomasa jest rzeczywiście zeroemisyjna?” Autorką referatu była, Justyna Wysoka-Golec z firmy CONSUS Carbon Engineering. Konferencję zakończyły dwa wystąpienia poświęcone bezpieczeństwu technologicznemu współspalania biomasy. Pierwsze zaprezentował Stanisław Nowak zGDF SUEZ Energia Polska, a drugie wspólnie Marina Zharkov oraz Mateusz Grabarek, reprezentujący firmę PrometGas.pl. Drugi dzień Forum zwieńczyło zwiedzanie nowego bloku 858 MW w Bełchatowie.
(jz)