Dynamika rozwoju i skala zmian, jakie zachodzą obecnie na terenach aktywnie rozwijających się gmin i w ich sąsiedztwie, sprawia, że dalsze efektywne ich funkcjonowanie wiąże się z koniecznością realizowania nowych inwestycji w celu zapewnienia dalszego, prawidłowego rozwoju. Priorytetem staje się przyjęcie określonej polityki ekologicznej, w celu stworzenia warunków niezbędnych do realizacji założeń ochrony środowiska. Za jedno z ważniejszych zadań uznaje się porządkowanie gospodarki ściekowej. Obejmuje ono skanalizowanie obszarów zurbanizowanych oraz oczyszczanie ścieków wytworzonych na ich terenie.

Realizacja powyższych założeń wymaga opracowania odpowiednich programów ochrony środowiska. Obowiązek ich sporządzenia wynika głównie z założeń ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU z 2001 r. Nr 62, poz. 627).
W myśl art. 17 ww. ustawy, Zarząd województwa (powiatu, gminy), w celu realizacji polityki ekologicznej państwa, sporządza odpowiednio wojewódzkie, powiatowe i gminne programy ochrony środowiska, które powinny uwzględniać cele i priorytety ekologiczne, rodzaj i harmonogram działań proekologicznych oraz środki niezbędne do osiągnięcia celów (w tym mechanizmy prawno-ekonomiczne i środki finansowe).
Zgodnie z art. 10 P.o.ś., Sejmiki województw uchwalają nowe wojewódzkie programy ochrony środowiska do 30 czerwca 2003 r., rady powiatów – powiatowe programy ochrony środowiska do 31 grudnia 2003 r., a rady gmin – gmin...